محصولات جایگزین نیکوتین
محصولات جایگزین نیکوتین مثل برچسبها، آدامس، اسپری بینی و افشانه (Inhaler)می‌توانند جزیی ارزشمند از راهبرد کلی ترک سیگار باشند. گرچه محصولات جایگزین نیکوتین همواره به شکل مطلوبی عمل نمی‌کنند، اما کمک ارزشمندی در کاهش علایم ترک نیکوتین در دوره‌ای هستند که شما یاد می‌گیرید که چگونه بدون سیگار زندگی کنید. این محصولات با دقت تولید شده اند و در صورت مصرف صحیح در بیشتر افراد ایمن و موثر هستند (هشدار همین صفحه را ملاحظه بفرمایید). این محصولات از طریق آزادسازی مقادیر ایمن نیکوتین (جزء اعتیاد آور دود سیگار) و بدون ایجاد عوارضی چون سرطان یا رهاسازی سایر مواد مضر عمل می‌کنند. این محصولات ممکن است سبب حساسیت‌زدایی از گیرنده‌های نیکوتین در مغز شما شوند و در نتیجه موجب کاهش احساس رضایت از نیکوتین سیگار گردند.
در صورت استفاده صحیح، محصولات جایگزین نیکوتین شانس ترک سیگار را دو برابر می‌کنند و به خصوص هنگامیکه با سایر روش‌های حمایتی ترک سیگار مانند مشاوره تلفنی یا برنامه‌های مدون همراه باشند، موفقیت بیشتری دارند. تغییر رفتار برای ترک وابستگی به سیگار ضروری بوده و این محصولات تنها برای مدتی محدود جایگزین سیگار می‌شوند. این محصولات در اشکال مختلفی وجود دارند و می‌توان از آنها به تنهایی یا همراه با یکدیگر استفاده نمود. همواره با پزشک خود در مورد طرز صحیح استفاده از آنها جهت دستیابی به حداکثر تاثیر صحبت کنید. اگر دچار عوارض جانبی نامطلوب شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
هشدار
جایگزینی نیکوتین و بیماری قلبی

اگر دچار برخی مشکلات قلبی مانند ضربان نامنظم قلب (آریتمی) یا درد قفسه سینه (آنژین قلبی) هستید،  داروهای جایگزین نیکوتین ممکن است برای شما مناسب نباشند. اگرچه این محصولات دراکثر افراد دچار بیماری قلبی، ایمن هستند، پزشک باید خطر مربوطه را در شما ارزیابی نماید. اکثر این محصولات جایگزین نیکوتین، داروهایی بدون نسخه هستند. ولی هرگز بدون هماهنگی اولیه با پزشک شروع به مصرف آنها نکنید.


تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی