پرسش و پاسخ
پرسش: من دچار گرگرفتگی‌های شدیدی می‌شوم و فاقد هرگونه سابقه خانوادگی بیماری قلبی، لخته شدن خون و یا سرطان پستان هستم. اگر من از هورمون درمانی استفاده نمایم، تا چه مدت می‌توانم آن را ادامه دهم؟
پاسخ: اگر شما از استروژن به تنهایی یا همراه با پروژستین برای رفع علایم یائسگی استفاده می‌نمایید، بهترین کار این است که از کمترین مقدار موثر دارو و برای کوتاه‌ترین زمان ممکن استفاده کنید. با پزشک خود دست کم سالی یکبار جهت ارزیابی مجدد نیاز به هورمون درمانی مشورت نمایید و در مورد هرگونه یافته‌های جدید علمی که ممکن است در تصمیم‌گیری شما مؤثر باشند، با وی صحبت نمایید. امروزه ما دقیقاً نمی‌دانیم که طول درمان کوتاه‌مدت هورمون درمانی، چه قدر باید باشد. یک تحقیق نشان داده است که میزان لخته شدن خون و سکته مغزی در عرض 1سال و میزان بروز سرطان پستان در عرض 4 سال در افرادیکه از استروژن به همراه پروژستین استفاده می‌نمایند، افزایش می‌یابد. ممکن است شما با مشورت پزشکتان به این نتیجه برسید که افزایش میزان اندکی خطر در شما قابل قبول است.
در مورد خطرات آگاه باشید. استعمال سیگار و دیابت میزان این خطرات را افزایش می‌دهند. بیشتر زنانیکه دچار گرگرفتگی ناشی از یائسگی می‌شوند، معمولا آن را به مدت 4 سال یا کمتر تجربه می‌کنند. به غیر از هورمون درمانی شما می‌توانید شدت این علایم را به چند طریق کاهش دهید: 
لباس‌های نازک بپوشید، دمای منزل را پایین نگه دارید، از غذاهای ادویه‌دار، کافئین و الکل پرهیز نمایید و از تکنیک‌های بیوفیدبک و ورزش‌های آرام بخش استفاده نمایید. همچنین با وجود آنکه هورمون درمانی مؤثرترین درمان برای گرگرفتگی است، سایر داروهای تجویزی مانند کلونیدین نیز ممکن است به تخفیف علایم البته تا حد کمتری کمک نمایند.
تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی