کنترل وزن و تورم
نظارت و کنترل دقیق وزن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. افزایش ناگهانی وزن نشان دهنده تجمع مایعات در بدن می‌باشد. به منظور پیگیری دقیق و تعیین وزن خود، روش زیر را دنبال کنید:
• از پزشکتان بخواهید که شما را وزن کند و وزن خشک شما را محاسبه نماید. منظور از وزن خشک، وزن بدن بدون مایع احتباس یافته می‌باشد. عدد مربوط به وزن خشک خودتان را یادداشت کنید. 
• هر روز خود را وزن کنید. بهتر است هر روز صبح‌ بعد از ادرارکردن خود را وزن نمایید. وزن‌ ممکن است در حدود یک کیلوگرم نوسان داشته باشد که این میزان به رژیم غذایی و سطح فعالیت بستگی دارد. 
• بلافاصله بعد از توزین روزانه، وزن خود را یادداشت کنید و آن را با وزن خشک شما که پزشکتان محاسبه نموده است، مقایسه بکنید و نه با وزن دیروزتان. 
یکی دیگر از علایم بالینی احتباس مایعات، ورم غیرطبیعی (ادم) می‌باشد. تورم قابل رویت در زانوها، ساق‌ها یا دست‌ها؛ تنگ شدن کفش‌ها، تنگ شدن انگشتر‌ها و یا تنگ شدن لباس‌ها در اطراف کمر ممکن است از علایم بالینی تشخیصی برای ادم باشد. 
اگر روزانه بیش از یک کیلوگرم و یا هفته‌ای بیش از دو کیلوگرم افزایش وزن پیدا کردید و یا اگر بیش از حد معمول ورم کردید، پزشک ممکن است داروهای شما را تغییر دهد یا موارد زیر را به شما توصیه نماید: 
• کاهش دریافت سدیم در رژیم غذایی در حدود 500 میلی‌گرم (حدود یک چهارم قاشق چای‌خوری) یا بیشتر در هر روز.
• کاهش میزان مصرف مایعات در حدود یک یا دو فنجان در روز.
 
 تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی