ورزش
ممکن است ورزش با شدت متوسط روش خوبی برای مقابله با خستگی ناشی از نارسایی قلبی باشد، اما قبل از شروع ورزش با شدت متوسط این موضوع را با پزشک خود بررسی کنید. همچنین ورزش برای کل بدن مفید است. احساس سلامتی و شادابی یکی دیگر از فواید ورزش می‌باشد. ممکن است انجام فعالیت بدنی با شدت متوسط در شما مناسب باشد. اگر در گذشته از لحاظ جسمانی فعال نبوده‌اید، سعی کنید با راهنمایی پزشک خود برنامه پیاده‌روی سالمی را شروع کنید .
اگر زندگی فعالی از نظر جسمانی دارید، فعالیت‌های روزمره خود را برای پزشک شرح دهید. محدودیت‌های فعالیت‌های جسمانی خود را که به منظور حفظ ایمنی توصیه شده‌اند را رعایت نموده و بر روی آنها تمرکز کنید. پزشکان ممکن است پیشنهاد کنند که از فعالیت‌های استرس‌زا مانند وزنه ‌زدن سنگین دوری کنید چرا که باعث افزایش فشارخون و تنگی نفس می‌شوند. اگر در گذشته استرس تست ورزشی انجام داده‌اید، پزشک ممکن است براساس نتایج آن بررسی، بتواند برخی از توصیه‌های مفید ورزشی را انجام دهد. 
اگر در طول ورزش، دچار مشکلات تنفسی می‌شوید باید میزان فعالیت بدنی خود را محدود نمایید. در این مواقع باید بیشتر استراحت کنید تا حجم کار قلب کمتر شده و اجازه دهد که مایعات در بدن پخش شوند. وقتی احساس قدرت بیشتری ‌بکنید با نظر پزشک می‌توانید میزان فعالیت‌های خود را افزایش دهید. 
تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی