پیوند قلب
برای فردیکه قلبش به طور جبران ناپذیری آسیب دیده است و درمان دارویی، جراحی یا استفاده از وسایل مکانیکی چندان موثر نمی‌باشند، تعویض قلب با یک قلب سالم (پیوند قلب) تنها راه‌ چاره است. امروزه بیشتر افرادیکه عمل پیوند قلب انجام می‌دهند دو دسته‌اند: یا بیماری شدید سرخرگ کرونری دارند و یا مبتلا به نوعی آسیب عضله قلبی می‌باشندکه درکمتر از سه سال منجر به مرگ آنها خواهد شد. گیرندگان پیوند قلب که نتایج بهتری می‌گیرند، معمولا افراد زیر 65 سالی هستند که به غیر از بیماری قلبی مبتلا به بیماریهای شدید طبی دیگر نیستند، همچنین فاقد وضعیتی هستند که با مصرف داروهای مورد نیاز بعد از عمل جراحی پیوند قلب تداخل می‌نمایند و آماده‌اند تا آخر عمرشان از یک رژیم دارویی و شیوه زندگی سفت و سخت تبعیت کنند.
اگر پزشک انجام پیوند قلب را به شما پیشنهاد نماید و شما مایل به انجام آن باشید، پزشک با مرکز پیوند قلب تماس خواهد گرفت. تیم مرکز پیوند، در مورد پرونده شما بحث می‌کنند و شدت وضعیت بیماری شما را ارزیابی می‌نمایند. آنها همچنین تجزیه و تحلیل دقیقی از احتمال وجود بیماری‌های دیگر در شما را انجام می‌دهند. این تیم با شما درباره داروهای بعد از عمل و تعداد دفعات ویزیت پزشک و آزمایش‌های لازم برای پیگیری بحث خواهد کرد. عمل پیوند یک عمل پرهزینه است، لذا اگر بیمه ندارید یا توان پرداخت این هزینه را ندارید، می‌توانید با مددکاران اجتماعی بیمارستان یا سایر بنگاه‌های خیریه یا دفاتر اعتباری برای یافتن راه‌حل مناسب تماس بگیرید.

انطباق دهندگان و گیرندگان قلب
به محض کسب شرایط لازم، نام شما وارد لیست ملی افراد در انتظار پیوند قلب خواهد شد. این انتظار ممکن است طولانی باشد، چون میزان تقاضا بسیار بالاتر از میزان قلب اهدایی است. موقعیت شما در لیست تا حد زیادی به ثابت ماندن وضعیت پزشکی شما بستگی دارد، همچنین اینکه در زمان انتظار برای پیوند آیا نیاز به استفاده از دارو و وسایل کمکی دارید و نیز به اینکه شما بدون عمل تا چه مدت زنده باقی خواهید ماند.
با تغییر وضعیت شما، موقعیتتان در لیست انتظار تغییرخواهد کرد. افرادیکه شرایط آنها دایم بدتر می‌شود ممکن است در اولویت لیست قرار بگیرند، در حالی که افرادیکه حالشان بهتر می‌شود به انتهای لیست نزدیک‌تر می‌شوند.
شما همچنین باید منتظر باشید تا قلب دهنده مناسبی برای شما پیدا شود. باید اندازه قلب دهنده، نوع گروه خونی و نوع بافت وی با شما سازگار باشد. پس از انجام پیوند قلب، دستگاه ایمنی بدن شما، قلب دهنده را به عنوان یک ماده خارجی می‌شناسد و سعی در دفع پیوند می‌کند. تعیین نوع بافت عبارتست از انطباق مشخصات دستگاه ایمنی شما با دستگاه ایمنی قلب دهنده به منظور کاهش خطر دفع پیوند، که یکی از خطرات اصلی در تمام انواع جراحی‌های پیوندی می‌باشد. البته، انتظار کشیدن به مدت نامعین، برای پیدا شدن یک قلب دهنده سازگار دشواراست. شما باید از طریق ترک سیگار، نخوردن الکل یا داروهایی به غیر از داروهای تجویز شده، ورزش کردن و کنترل بیماری‌هایی مانند فشارخون‌بالا و دیابت خودتان را برای عمل پیوند قلب آماده کنید. شما تقریبا باید به طور مرتب و ثابت از داروهای تقویت کننده قلب (مانند دیگوکسین) استفاده کنید و حتی ممکن است قلب شما به حمایت مکانیکی مانند دستگاه کمک بطنی (VAD، صفحه 372را ملاحظه بفرمایید) نیاز داشته باشد. متخصص قلب در طول این دوره شما را از نزدیک تحت نظر خواهد داشت تا مطمئن شود که در مدت زمان کوتاهی برای جراحی پیوند قلب آماده شده‌اید.
به عنوان کاندید پیوند،‌ باید همواره یک دستگاه پیجر همراه خود داشته باشید. همواره وسایل شما برای رفتن به بیمارستان باید آماده باشند تا در هر زمان از شبانه‌روز که یک قلب دهنده مناسب برای شما پیدا شد، بتوانید بلافاصله به بیمارستان بروید. بعد از انجام عمل جراحی پیوند قلب، تقریباً باید دو هفته در بیمارستان بستری شوید.
تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی