آنژین صدری
آنژین یا آنژین صدری اصطلاحی است که به توصیف ناراحتی یا درد تیپیکی می‌پردازد که نشان‌دهنده خون‌رسانی ناکافی به عضلات قلب می‌باشد. بیشتر اوقات آنژین صدری در نتیجه انسداد سرخرگ‌های کرونری رخ می‌دهد. بیشتر افرادیکه دچار آنژین می‌شوند، اغلب آن را به صورت یک فشار منقبض کننده یا یک احساس ناراحتی به صورت پرشدگی، فشردگی، له‌شدگی، سوزش و یا به صورت یک درد مبهم در مرکز قفسه سینه توصیف می‌کنند. ممکن است این درد و احساس ناراحتی به بازوها، شانه، پشت، گردن یا فک نیز انتشار یابد. همچنین این درد و احساس ناراحتی ممکن است در قسمت کوچکی از قفسه سینه محدود شده و تا چند دقیقه طول بکشند. ممکن است این درد و احساس ناراحتی به طور متناوب در دوره‌های زمانی چند دقیقه‌ای بوجود آمده و رفع شوند. با اینحال، دردی که کمتر از 30 ثانیه یا بیش از 30 دقیقه به طول بیانجامد، معمولاً درد آنژینی نیست.
آنژین معمولاً زمانی رخ می‌دهد که عضلات قلب به دلایل مختلفی به خون بیشتری نیاز داشته باشند. این دلایل عبارتند از: فعالیت جسمانی مانند راه رفتن در سربالایی یا مقاربت جنسی؛ استرس روانی یا عاطفی شامل ترس یا اضطراب؛ آب و هوای سرد؛ یا حتی خوردن غذای سنگین که باعث افزایش فعالیت گوارشی می‌شود. وقتیکه درد ناشی از ورزش و فعالیت جسمانی با استراحت کردن خوب شود، پزشک احتمال وجود آنژین را در نظرخواهدگرفت. استرس تست به عنوان روشی برای ایجاد علایم درد سینه به کار می‌رود. از استرس تست برای کمک به تشخیص بیماری سرخرگ‌های کرونری استفاده می‌شود. برخی افراد، مبتلا به "آنژین پایدار" می‌باشند، یعنی آنژین در آنها به صورت قابل پیش‌بینی رخ می‌دهد. معمولا افراد مبتلا به آنژین پایدار علایم خود را با استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین یا هر دو تسکین می‌دهند.  
"آنژین ناپایدار" شکلی از ناراحتی قفسه سینه است که برای اولین بار در فرد رخ داده یا زمانی رخ می‌دهد که فرد در حال استراحت است. آنژین ناپایدار ممکن است شدیدتر و طولانی‌تر از نوع پایدار باشد. انسداد رگ‌ها در آنژین ناپایدار ممکن است ناشی از تصلب‌شرایین (آترواسکلروز)، تشکیل لخته خون، التهاب یا عفونت باشد. آنژین ناپایدار وضعیتی اورژانسی است. چنانچه مبتلا به ناراحتی جدید، غیرقابل پیش‌بینی و یا به شدت افزایش یابنده قفسه سینه شدید، بلافاصله برای بررسی به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
آنژین متغیر (آنژین پرینزمتال) با دو نوع آنژین ذکر شده قبلی فرق می‌کند. این آنژین ارتباطی با استرس جسمانی و روانی ندارد. این نوع آنژین معمولا هنگامی رخ می‌دهد که فرد در حالت استراحت یا خواب است (اغلب بین نیمه شب و ساعت هشت صبح). آنژین متغیر نشانه‌ای از اسپاسم سرخرگ‌های کرونری می‌باشد.
اسپاسم سرخرگ کرونری ممکن است در یک سرخرگ کاملا باز و یا در سرخرگی رخ دهد که پیش از آن توسط تصلب‌شرایین (آترواسکلروز) مسدود شده است. این اسپاسم در نزدیکی انسداد رخ می‌دهد و راه عبور جریان خون به ماهیچه قلب را مسدود می‌کند. ممکن است آنژین به عنوان علامتی از سایر بیماری‌های قلبی مانند بیماری دریچه‌ای، کاردیومیوپاتی (آسیب عضله قلب) یا فشارخون بیش از حد بالا باشد. آنژین را می‌توان بوسیله نیتروگلیسرین (قرص زیر زبانی) یا سایر داروها درمان کرد.

تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی