جراحی قلب با حداقل تهاجم
متخصصان قلب در برخی از مراکز پزشکی از دو روش جایگزین برای جراحی بای‌پس قلبی به منظوریافتن روش‌هایی با تهاجم کمتر و قیمت ارزان‌تر برای درمان بیماری سرخرگ کرونری استفاده می‌کنند. هردوی این روش‌ها جایگزین‌های نوید بخشی می‌باشند، اما نتایج و پیامد آنها در درازمدت، همچنان درحال بررسی است.

بای‌پس سرخرگ کرونری به روش PACA یا PortCAB
در این روش، قلب شما متوقف می‌شود و از یک دستگاه قلب-ریه استفاده می‌شود. جراح برش‌های کوچکی را به نام ورودی در سینه شما ایجاد می‌کند و ممکن است قسمتی از استخوان‌های دنده روی قلبتان را بردارد. او پیوند بای‌پس را از طریق این ورودی‌ها انجام می‌دهد و بجای دیدن مستقیم محل عمل جراحی از طریق مانیتورها محل عمل جراحی را مشاهده می‌نماید.
بای‌پس سرخرگ کرونری با حداقل تهاجم (MID CAB)
این روش بدون استفاده از دستگاه قلب-ریه انجام می‌شود و این درحالیست که قلب شما کماکان می‌تپد. از این روش تنها زمانی استفاده می‌شود که قرار است تنها یک یا دو سرخرگ بای‌پس شوند. جراح ورودی‌های کوچکی را به شکلی که توضیح داده شد ایجاد می‌کند و همچنین برش کوچکی را درست در بالای سرخرگ دچار انسداد ایجاد می‌کند به این ترتیب او به جای استفاده از مونیتور به طور مستقیم محل انجام عمل جراحی را می‌بیند. معمولا در این عمل جراحی از یک سرخرگ دیواره قفسه سینه (سرخرگ پستانی) استفاده می‌شود.
  تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه - متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی