نیتروگلیسرین
اگر مبتلا به آنژین قلبی می‌باشید، احتمالاً پزشک برای شما داروی نیتروگلیسرین را تجویز خواهد کرد. نیتروگلیسرین یک داروی گشاد کننده عروقی است، یعنی رگ‌های خونی را گشاد می‌کند تا میزان جریان خون بیشتر شود. مصرف صحیح این دارو، باعث تسکین آنژین ظرف مدت کمتر از 2 دقیقه می‌شود. نیتروگلیسرین بازگشت خون به قلب را کاهش می‌دهد و از این رو حجم کاری قلب کم می‌شود. نیتروگلیسرین با شل‌کردن سرخرگ‌های کرونری اجازه می‌دهد که اکسیژن بیشتری از طریق خون به قلب شما برسد. شایان ذکر است که هرگز آنژین قلبی به تنهایی نشان دهنده این مطلب نیست که شما مبتلا به حمله قلبی شده‌اید یا اینکه عضله قلبتان آسیب دیده است. آنژین قلبی عبارت است از یک کاهش موقتی در میزان جریان خون عضلات قلب، که به علت افزایش تقاضا و کاهش عرضه اکسیژن رخ می‌دهد. نیتروگلیسرین باعث ایجاد تسکین سریع آنژین قلبی شده و امکان فعالیت بیشتر و احساس درد کمتر را به شما می‌دهد.
نیتروگلیسرین ارزان‌قیمت بوده و به هیچ وجه اعتیادآور نیست. روزانه چندین‌بار می‌توانید از آن استفاده کنید بدون اینکه کوچکترین آسیبی به شما برسد. اگر نیتروگلیسرین را به محض احساس ناراحتی مصرف کنید، بهترین تاثیر را خواهد داشت. پزشکان به افراد مبتلا به آنژین پایدار توصیه می‌کنند تا شرایطی که منجر به درد در آنها می‌شوند (مثل فعالیت، هیجان، یا احساسات عمیق) را شناسایی نمایند و به صورت پیشگیرانه از نیتروگلیسرین استفاده کنند. بیشتر افراد در وضعیت‌هایی که قابل پیش بینی می‌باشند مانند پیاده‌روی در یک روز سرد یا بادی، بلند کردن وسایل سنگین، دویدن، ورزش کردن بعد از خوردن غذای سنگین، کارکردن تحت فشار بسیار زیاد، صحبت کردن در جمع، فعالیت جنسی، یا عصبانی شدن، نگرانی و... دچار آنژین می شوند.
اگر پزشک برای شما نیتروگلیسرین تجویزکرده است، راهنمایی‌های لازم در مورد نحوه مصرف صحیح را از او بپرسید. درباره هر گونه نگرانی که در مورد مصرف نیتروگلیسرین دارید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر نسبت به نحوه صحیح مصرف این دارو مشکوک می‌باشید، یک عدد نیتروگلیسرین را در حضور پزشک مصرف کنید. بعد از خوردن قرص کمی احساس سوزش در زیر زبان خود خواهید کرد، صورتتان ممکن است سرخ شود، یا ممکن است احساس پری سر کنید ولی عوارض شدیدتر (سبکی سر یا سردرد شدید) نادرند. وقتیکه به خوردن نیتروگلیسرین عادت کردید، از تسکین ناشی از این دارو، حداکثر بهره را خواهید برد.
نحوه استفاده از نیتروگلیسرین
نحوه مصرف نیتروگلیسرین آسان است و اثر آن بسیار سریع شروع می‌شود. نیتروگلیسرین در عرض دو دقیقه یا کمتر اثر می‌کند.
• قرص را زیر زبان خود نهاده و صبر کنید تا حل شود، این عمل20 تا 30 ثانیه طول می‌کشد (می‌توانید آن را بجوید ولی این کار تاثیر اضافی چندانی ندارد).
• نیتروگلیسرین در یک دهان مرطوب بهتر از یک دهان خشک اثر می‌کند.
• همیشه چند قرص را داخل جعبه قرص مصرفی به همراه داشته باشید، تا بتوانید در موقع لزوم فوراً به نیتروگلیسرین دسترسی داشته باشید. اگر قرص‌ها در یک ظرف دربسته نگهداری شوند، 3 تا 4 ماه به‌ خوبی قابل نگهداری می‌باشند.
• اگر مصرف سه قرص نیتروگلیسرین با فاصله هر 5 دقیقه یک‌بار درد سینه شما را تسکین نداد، بلافاصله به بخش اورژانس نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید. اگر نیتروگلیسرین را به صورت دیگری مصرف می‌کنید  به دستورالعمل‌های مربوط توجه کنید.

 تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه - متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی