سایر دستگاه‌های فشارسنج
ممکن است دستگاه‌های فشارسنج جیوه‌ای را دیده باشید که روش استاندارد سنجش فشارخون می‌باشند. مکانیسم عمل آنها ساده است و از طریق جاذبه عمل می‌کنند و مقادیر آنها دقیق و ثابت است. استفاده از دستگاه‌های فشارسنج جیوه‌ای در منزل توصیه نمی‌شود، چرا که درصورت آسیب، خطر نشت جیوه وجود دارد. دستگاه دارای یک لوله شیشه‌ای یا پلاستیکی بلند حاوی جیوه است که باید به دقت در مقابل شکستگی محافظت شود. دستگاه حجم زیادی دارد و باید در حالت ایستاده نگهداری شود و صفحه مدرج آن از طریق مشاهده قرائت می شود. اگر دچار اختلال بینایی یا شنوایی باشید، استفاده از آن دشوار است.
همچنین ممکن است دستگاه‌های فشارسنج دیجیتالی انگشتی و مچ دستی را هم دیده باشید که استفاده از آنها بسیار ساده است. گرچه این دستگاه‌ها خیلی دقیق نیستند و  نسبت به دما و وضعیت بدن بسیار حساس هستند، ولی اغلب بسیار گران‌تر از سایر انواع دستگاه‌های اندازه گیری فشارخون می‌باشند.
دستگاه‌های قابل حمل (پرتابل) را نیز می توانید خریداری کنید که به شکل مداوم در طول شبانه‌روز فشارخون شما را ثبت می‌کنند. در برخی افراد این روش موثرترین راه جهت درک تصویری بهتر از تغییرات فشارخون و تاثیر داروهای ضدفشارخون می‌باشد. پزشک حتماً به شما می‌گوید که آیا نیاز به استفاده از چنین دستگاهی دارید یا خیر. فرصتی را برای تصمیم‌گیری جهت انتخاب دستگاه فشارخون مناسب برای منزل اختصاص دهید. با پزشک در مورد مطلوب‌ترین نوع دستگاه فشارسنج برای خود مشورت نمایید.

تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی