داروهای کاهش دهنده کلسترول
اگر پیروی از یک رژیم سالم غذایی، انجام منظم ورزش و کاهش وزن سبب کاهش سطح کلسترول کلی و LDL به سطح هدف نشود، ممکن است پزشک داروهای کاهش‌دهنده کلسترول را بصورت منفرد یا ترکیبی تجویز نماید. همچنین ممکن است سطح کلسترول تنها اندکی افزایش یافته باشد، اما بدلیل ابتلا به سایر بیماری‌ها مثل بیماری قلبی، بیماری‌تیروئیدی (کم‌کاری تیروئید)، دیابت یا بیماری کلیه مجبور باشید که از داروها استفاده کنید. همچنین ممکن است پزشک جهت تعیین سطح هدف درمانی کلسترول و نیاز یا عدم نیاز به استفاده از دارو به سن و سابقه خانوادگی توجه نماید.
اگر میزان خطر بالا یا بسیار بالا باشد، ممکن است پزشک مصرف داروهایی را توصیه نماید تا کلسترول به حد mg/dl 70 کاهش یابد. اگرمیزان خطر متوسط باشد، ممکن است پزشک در صورت بالاتر بودن LDL از mg/dl  130، دارو تجویز کند. از سویی دیگر دارو درمانی در همه افراد مناسب نمی‌باشد (برای مثال در یک فرد سالمند دارای سطح کلسترول بالا اما بدون ابتلا به دیابت یا بیماری قلبی).
صحبت با پزشک در مورد سابقه پزشکی و شیوه زندگی پیش از تجویز دارو بسیار مهم است. در مورد داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌های مورد مصرف خود اطلاعات کافی را به پزشک خود بدهید (برخی داروها به شکل خطرناکی با یکدیگر تداخل دارند). همچنین شما و پزشکتان باید در مورد بیماری‌هایی مانند مشکلات کبدی، دیابت، نقرس، زخم‌ها یا بیماری‌ کلیوی یا کیسه ‌صفرا که به آنها مبتلا هستید صحبت‌ کنید، چرا که ممکن است برخی از داروهای‌ کاهش دهنده کلسترول موجب بدتر شدن این بیماری‌ها
شوند. پنج گروه اصلی داروهای کاهش دهنده کلسترول وجود دارند که هر یک به روش خاص خود کلسترول را کاهش می دهند:

تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی