داروهای مورد استفاده در بیماری‌های دریچه‌ای
گرچه داروها نمی‌توانند بیماری یک دریچه را کاملا درمان‌کنند، ولی این نوع درمان ممکن است به بهتر شدن علایم بالینی کمک کند. همچنین داروها می‌توانند افزایش حجم کار قلب که ناشی از جبران کار دریچه معیوب توسط قلب می‌باشد را کاهش ‌دهند و ریتم قلب را تنظیم ‌کنند.
دیگوکسین (دیجیتالیس) دارویی است که به کرات برای فرد مبتلا به بیماری‌های دریچه‌ای قلب تجویز می‌شود. این دارو انقباض عضله قلب را تقویت و سرعت ضربان قلب را کم می‌کند. همچنین از دیگوکسین برای درمان نارسایی احتقانی قلب و برخی انواع اختلال ریتم قلب مانند فیبریلاسیون و فلوتر دهلیزی استفاده می‌شود. دیگوکسین از گیاه گل انگشتانه مشتق می‌شود. دیگوکسین داروی قدرتمندی است که بیش از 200 سال سابقه استفاده درمانی دارد. پزشک به شما خواهدگفت که دقیقاً چه میزان از این دارو را باید مصرف کنید. تبعیت از دستورالعمل‌های پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد.
ممکن است سایر داروهای مصرفی شما با دیگوکسین (دیجیتالیس) تداخل دارویی داشته باشند، لذا حتماً داروهای مصرفی خود از جمله داروهای بدون نسخه را به اطلاع پزشک برسانید. همچنین باید پزشکتان بداند که شما چه نوع حساسیت‌های دارویی دارید از سایر بیماری‌های شما مانند بیماری‌های تیروییدی، کبدی، ریوی، یا کلیوی اطلاع داشته باشد 
همچنین پزشکتان ممکن است داروهای ادرارآور تجویز نماید. داروهای ادرارآور دفع مایعات از طریق کلیه‌ها را تسریع می‌کنند. داروهای ادرارآور از میزان فشارخون و حجم کار قلب می‌کاهند.
داروهای ضدانعقاد  به جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی کمک می‌کنند. اگر دچار ریتم نامنظم قلبی (مثل فیبریلاسیون دهلیزی) هستید یا قبلاً جراحی دریچه قلب انجام داده‌اید و اکنون دارای دریچه مکانیکی می‌باشید  احتمال تشکیل لخته خونی در قلب افزایش می‌یابد. مهارکننده‌های‌بتا می‌توانند ضربان قلب را تنظیم نموده و فشارخون را پایین بیاورند. مهارکننده‌های‌کانال کلسیم  انقباضات عضلانی قلب را اصلاح کرده و فشارخون را کاهش می‌دهند. با بهبود حجم کاری قلب، این داروها نیاز به جراحی دریچه قلب را به تعویق می‌اندازند و حتی ممکن است نیاز به انجام آن را کاملا منتفی سازند.
تهیه و تنظیم : دکتر اکبر نیک پژوه – متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی